• Ortodonti, cerrahi, implant, diş beyazlatma, kanal tedavisi ve diş ile ilgili bütün sorunlarınızı mutluluğa çeviriyoruz.
  • Saray Cumhuriyet Mah.

    No : 34/B Pursaklar / ANKARA

  • Sabah 9:00 - Akşam 20:00

    Çalışma Saatleri

Diş Dolgusu SonrasıAnestezi etkisindeyken dişlerinizi, dudağınızı ve dilinizi ısırmayın:

Diş dolgusu sonrası uyuşukluğun geçip geçmediğini kontrol etmek için asla dişlerinizle dudağınızı ya da dilinizi hafifçe de olsa ısırarak kontrol etmeyiniz. Size hafifçe gelen bu ısırma kuvveti aslında sandığınızdan çok daha büyük olabilir ve olumsuz sonucu uyuşukluk geçtikten sonra anlaşılabilir. Uyuşukluk durumunu, parmağınızla dudağınıza dokunarak test edebilirsiniz. Genelde üst çene operasyonlarından sonra 3 saatte anestezi etkisi geçmektedir. Alt çene arka grup dişlerde bu uyuşukluğun geçme süresi 5-6 saate kadar uzayabilmektedir. Bu sureler kişiden kişiye de değişmektedir.

Çok sert cisimler için dişinizi kullanmayın:

Dolgu yapılmış bir dişinizle normal doğal dişinizle yiyebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak gibi sıra dışı kuvvetlerden kaçınınız. Doğal dişlerinize bile uygulamamanız gereken bu kuvvetler diş dolgusu yapılmış dişlerinize önemli zararlar verebilir.

Amalgam dolguda 2 saat yemek yemeyin ve 24 saat sert gıdalara dikkat edin:

Amalgam (gümüş-metal) diş dolgusu kullanımı çok azalmış olsa da bazı özel durumlarda halen alternatifi olmayan ve güvenle kullanılabilen bir dolgu türüdür. Kliniğimizde yüzde 99’dan fazla oranda kompozit dolgu yapılmakla birlikte kompozitin başarılı olamayacağı ender durumlarda amalgam dolgu yapılabilmektedir. Amalgam dolgu yemek yenebilecek sertliğe 2 saatte ulaşmakta ve final sertliğe 24 saatte ulaşmaktadır. Bu sebeple eğer ağzınıza amalgam dolgu yapıldıysa 2 saat hiçbir şey yememeniz, 24 saat boyunca sert gıdaları çenenizin dolgu yapılmamış diğer yarısıyla yemeniz gerekmektedir. Yine uyuşukluk geçinceye kadar dil, yanak , dudak gibi yumuşak dokulara zarar verebileceğinden dolayı yemek yememeniz ve çok soğuk ve sıcak içecekleri içmemeniz gerekmektedir.

Ağız bakımınızı ihmal etmeyiniz:

Dolgu sertleştikten hemen sonra dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. diş ipi , ağız duşu, ara yüz fırçası kullanabilir, gargara yapabilirsiniz.

YAŞANABİLECEK SORUNLAR

Soğuk Sıcak Hassasiyeti:

Dişin canlı dokusuna yani sinirlere çok yakın bir dolgu yapılmışsa 3 haftaya kadar süren soğuk ve sıcak hassasiyeti olması normaldir. 3 hafta içerisinde hassasiyet yavaşça azalacak ve geçecektir. Eğer geçmiyorsa hekiminizle iletişime geçiniz.

Dolgu Yapılan Dişinizde Ağrı:

Diş dolgusu yapıldıktan sonraki ilk 12 saat içerisinde gerek diş etinden gerekse operasyon yapılan dişten kaynaklanan ağrılar için hekim tarafından önerilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Dolgu yapıldıktan sonraki günden itibaren halen ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa muhtemelen dişinize kanal tedavisi yapılması gerekecektir. Hekiminizle iletişime geçiniz.

Dişinize Baskı Sonucu Ağrı:

Ağzınızı kapadığınız anda ya da dişiniz üzerine gelen baskıyla ağrı oluyorsa ilgili bölgeyi kullanmayın ve hemen hekiminize başvurun. Uyuşukluk dolayısıyla fark edilemeyen dolgudaki fazlalıklar / yükseklikler bu tarz ağrılara sebep olabilir. Hemen müdahale edilmezse sorun büyüyebilir. Dişi hiç uyuşturmaya gerek olmaksızın çok ufak bir aşındırmayla bu tarz problemler çözülebilmektedir.

Sinirlere çok yaklaşmış dolgularda bu tarz baskı ağrılarının geçmesi için 4-6 haftalık bir sürece ihtiyaç olabilmektedir. Bu süreçte baskı ağrısı gittikçe azalıp geçmiyorsa muhtemelen kanal tedavisi gerekecektir.

Dolgu dilinize takılıyor ya da rahatsız ediyorsa:

Diş dolgusu sonrası gerek dolgunun uzun ömürlü olması, gerek sizin dolguya daha kolay adapte olabilmeniz için dolgu cilalanmaktadır. Her ne kadar cilalanmış da olsa 1-2 haftalık süreçte dolgu dilinize ve size bir miktar yabancı gelebilir. Eğer 2 haftalık bu sürecin ardından hala dilinize takılan ya da size yabancı gelen bir durum varsa hekiminize başvurunuz. Hiç uyuşturma gerekmeksizin yapılan ufak bir zımparalama ve ekstra cilalama işlemi ile sorun giderilebilmektedir.Özel Saray Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.