• Ortodonti, cerrahi, implant, diş beyazlatma, kanal tedavisi ve diş ile ilgili bütün sorunlarınızı mutluluğa çeviriyoruz.
  • Saray Cumhuriyet Mah.

    No : 34/B Pursaklar / ANKARA

  • Sabah 9:00 - Akşam 20:00

    Çalışma Saatleri

İmplant Tedavi Sonrası

Ağzınızı Çalkalamayın ve Tükürmeyin:Kanamanın durması ve yara iyileşmesinin sağlıklı olabilmesi için yara bölgesinde kan pıhtısı oluşması gereklidir. İlk 2 saat ağzınızı çalkalamayın ve tükürmeyin. Cerrahi işlem sonrasında bölgeye yerleştirilen tamponu 30-45 dakika süre ile ısırınız. Kanınızı yutmanızın hiçbir sakıncası yoktur, eğer çok fazla yutmuşsanız büyük tuvaletinizi normalden koyu renkte görürsünüz, endişe etmeyin. PRF yapılarak kapatma olduysa, tampon ısırmayacaksınız ve kanama probleminiz olmayacak.

Sigara İçmeyin: Bilinen diğer zararlarının yanında sigara içmek yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyip ciddi sorunlara yol açmaktadır. En azından ilk 2 gün sigara içmeyin. Önermediğimiz halde sigara içerseniz sigara sonrası mutlaka ağzınızı çalkalayıp dişlerinizi fırçalayın.

Beslenme: 2 gün püre, yoğurt, muz, dondurma, tanesiz çorba, vb. gibi  sulu, yumuşak ve ılık yiyecekler ile beslenin. Özellikle ilk iki gün sıcak şeyler yemeyin. Sıcak banyo yapmayın, hamam ve saunaya girmeyin. Ameliyat bölgesine yakın olan dişlerinizi çiğnemek amacıyla kullanmayın. Bol su için. Özellikle bir şeyler yedikten sonra ağzınızı temizleyecek şekilde çalkalayarak bir bardak su için.  Alkollü ve kola gibi gazlı, asitli içecekleri içmekten kaçının. Çok sıcak içeceklerden 4-5 gün uzak durun, bu içecekler yara bölgenizi yakabilir ve iyileşme süresini uzatabilir. İyi beslenmeye dikkat edin.Doktorunuz tarafından diyet programı önerilmişse ilgili bölümdeki programı ya da size özel olarak belirttiği programı göz önünde bulundurun.

Ağız Bakımı: Yaranın daha hızlı iyileşmesi için ameliyat bölgesi dışındaki dişlerinizi her zaman olduğu gibi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Ameliyat bölgesindeki dişlerinizi daha dikkatli bir şekilde yumuşak hareketlerle fırçalayın. Ameliyattan sonraki günden itibaren yemek sonraları size verilmiş olan gargara reçetesini uygulayın. Geçi kaplama yapıldıysa, diş aralarını kürdanla temizlemeye çalışmanız kaplamanın yerinden çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden diş ipi kullanabilirsiniz. Diş ipinin aralara girmesinin zor olduğu durumlarda fazla zorlamayınız. Diş aralarını temizlemenin en iyi yollarında biri ‘ağız duşu’ olarak bilinen (örneğin Oralb-Oxyjet) cihazlardan birinin kullanılmasıdır. Bu cihazlar basınçlı olarak suyu ve havayı karıştırarak dişlerin arasına vermektedir.

Dikişler: Ameliyatınız sırasında dikişler yerleştirilmiş olabilir. Dikişleriniz 1 hafta sonra alınacaktır. Bu yüzeylerde bakteri birikmemesi için söz konusu bölgeleri dilinizle yumuşak bir şekilde temizlemeniz ve gargaranızı kullanmanız iyileşme sürecini olumlu etkileyecek ve enfeksiyon riskini azaltacaktır.

İlaç Kullanımı: Hekiminiz tarafından yazılan reçetedeki ilaçları yine belirtildiği şekilde düzenli olarak kullanmanız son derece önemlidir. Yazılan dozdan daha fazla ağrı kesici kullanmamalısınız. Hekiminiz aksi bir şey söylemediği taktirde ikinci  günden itibaren ağrınız olmadığı taktirde ağrı kesici kullanmanız gerekli değildir.

Geçici protez sonrası  tedaviyi aksatmayın: Geçici protez yapılmışsa, geçici proteze alışarak günlük ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılamaya başlayabilirsiniz. Ancak bu protezin çok sağlam olmadığı, rahatlıkla kırılabileceği ve dişlerinizin zarar görebileceği unutulmamalıdır. Hekiminizin belirttiği süreler dahilinde kalıcı protezin yapılması ağız ve diş sağlığınız açısından son derece önemlidir.

İMPLANT CERRAHİSİ  SONRASI YAŞANABİLECEK SORUNLAR

Kanama: İlk 48 saat boyunca kan sulandıran ilaçlar kullanmayın. Ameliyattan sonra ilk 48 saat boyunca az bir kanama (sızıntı) olabilir ve bu durum normaldir. Yüksek yastık kullanmak kanama riskini azaltacaktır. Özellikle ilk günler başınızı öne aşağıya doğru fazla eğmeyin (örneğin ayakkabı bağlarken). Sıcak banyo yapmak ve aşırı efor sarf etmek kanamayı artırabilir. Kanama fazla olursa ikinci kez steril gaz tampon ile bölgeye 30 dakika baskı uygulayın. Kanama devam ederse kliniğimize başvurunuz. Kliniğimize PRF uygulamalarında kanama sorunu görülmemektedir.

Ağrı: İlk 1 hafta ağrınız olabilir. Bu amaçla verilmiş ilaçlarınızı hekiminizin önerileri doğrultusunda kullanın. Ağrılarınız bir hafta içerisinde azalarak geçecektir. İlaçları kullandığınız halde ağrılarınız 3. günden sonra artarsa telefonla bizi arayınız.

Şişkinlik: Ameliyat bölgesinde, yanak, dudak ve boyun bölgesinde ameliyattan sonraki 3 gün içerisinde şişkinlik (ödem) görülebilir. Bu süreden sonra şişlik giderek azalmalı ve kaybolmalıdır. Ameliyattan sonraki 6 saat boyunca yüzünüze buz torbası uygulamak şişkinliği bir ölçüde önleyebilir. Bunun için su geçirmeyen bir torba içerisine buz yerleştirip havluya sararak 15 dakika uyguladıktan sonra 5 dakika ara verin. Operasyon sonrası ikinci gün hiçbir uygulama yapmayınız. Üçüncü günden itibaren sıcak tampon uygulaması yapabilirsiniz.

Morluk: Ameliyat bölgesine komşu cilt altı dokulara kanın birikmesi sonucu cildinizde morluk görülebilir. Bu durum tehlikeli değildir. Ağrıyı arttırmaz ve bir enfeksiyon belirtisi değildir. 7-10 gün içinde hafifleyerek kaybolacaktır. Aksi durumda bizimle temasa geçin.

Ağız Açıklığında Kısıtlanma: Ameliyat sonrası 2.ve 3.günlerde ağzınızı açmakta oldukça güçlük çekeceksiniz. Bu durum oluşan ödemin büyüklüğüyle doğrudan ilişkilidir. Ağız açılmasındaki kısıtlanma 7-10 gün içinde ortadan kalkacaktır. İkinci günden sonra yüzünüze sıcak su torbası koymak ve açma-kapama egzersizleri uygulamak ödemin azaltılmasında etkili olacaktır.

İMPLANT ÜSTÜ GEÇİCİ PROTEZLER

İmplant üstü sabit kaplamalı geçici protez: Bu kaplamalar implant yerleştirildikten hemen 1 gün sonra implantların üzerine yapıştırılan, hastanın kendisinin takıp çıkaramadığı kaplamalardır. İmplant’ın kemikle bütünleşeceyi aşamaya kadar ağızda kalacak bu geçici kaplamalar fonksiyonaliteden öte estetik amaçlıdır. Kaynaşma sağlanana kadar implantların üzerine yüksek kuvetlerin binmemesi gerekmektedir. Kaynaşma sağlandıktan sonra bu kaplamaların yerine kalıcı kaplamalar yapılmaktadır.

İMPLANT ÜSTÜ  GEÇİCİ SABİT PROTEZDE YAŞANABİLECEK SORUNLAR

Protezin kırılması: Geçici kaplamaların yapıldığı madde genel olarak akrilik (plastik) esaslı olduğu için çok sağlam olmadığı unutulmamalıdır. Bu kaplamaların kırılması durumunda implantlara dengesiz kuvvetler geleceği için implantların kaybına yol açacaktır. Kırılması durumunda çiğneme gerektirmeyen çorba, yoğurt muhallebi gibi maddeler yenebilir bunların dışında yumuşak gruba giren diğer yiyecekler bile yenmemelidir. En kısa surede hekiminizle irtibata geçmelisiniz.

Protezin yerinden çıkması: Tedavi aşamaları sırasında geçici protezler birkaç kez takılıp çıkarılacağı için çok kuvvetli bir yapışkanla yapıştırılmaz. Bu yüzden kendiliğinden yerinden çıkması durumunda randevu almanıza gerek olmaksızın kliniğimize geliniz. Eğer şehir dışındaysanız kaplamayı yerine yerleştirebiliyorsanız  yerleştirerek yakındaki bir diş hekimine yapıştırtabilirsiniz.

Protezin dile takılması rahatsızlık vermesi: Yeni takılan proteze bir süre yabancılık hissedilmesi son derece doğaldır. Geçici protezlerin genel olarak cilası kalıcı protezler kadar iyi olmamakta ve pürüzlü alanlar bulunabilmektedir. Ağıza takılan her yeni maddeyi (bu sadece bir dolgu bile olabilir) yumuşak dokular ve dil garipseyecektir. Yaklaşık bir haftalık süreçte diliniz bu yeni proteze alışacaktır. Dilinizi yara yapacak pürüzlü bir kenar veya yüzey varsa dilinizi mümkün olduğunca o bölgeye çok götürmeden kliniğimize geliniz ya da prova seanslarında hekiminize durumu belirtiniz. Ufak bir aşındırma  ve cilalama işlemi ile sorun çözülecektir.

Protezin dişlere, implantlara baskı yapması: Bu durum genelde yapılan protezde yükseklik olması durumunda hissedilir. Yani diğer doğal dişler ya da implantların üzerindeki dişleriniz birbirine temas etmeden önce yapılan protezin bazı bölgelerinin erken teması ile oluşur. Ağız içerisindeki kuvvetler sadece belli bölgeye geleceği için ilgili bölgede ağrı oluşacaktır. Mutlaka vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz. Bu süreçte mümkün olduğunca yumuşak gıdalar grubuna giren yiyecekleri tüketin.

Protez altındaki dişlerde, implant bölgelerinde ağrı hissedilmesi: Geçici protezlerin gevşemesinden dolayı dişetlerinden kaynaklı ağrılar oluşabilir.  İmplantlara zamanı gelmeden fazla yük gelmesi sonucunda da ağrı olabilir. Yumuşak gıdalar tüketin ve en kısa zamanda hekiminizle iletişime geçin.

Soğuğa ve sıcağa duyarlılıktan doğan rahatsızlık: İmplantlar soğuk ve sıcağı hissetmediklerinden böyle bir sorun olmaması gerekir. Eğer ağzınızda implantlarla beraber doğal dişleriniz üzerine de geçici kaplamalar yapıldıysa böyle bir sorun oluşabilir. Bu protezler kalıcı kaplamalarda olduğu kadar sert bir yapışkanla yapıştırılmadığı için sızıntı oluşabilmekte ve dişlerde sızlamalar meydana gelebilmektedir. Protezle dişeti arasındaki aralıklar soğuk sıcak hassasiyetine neden olabilmektedir. Bu tarz ufak sızlamalar gerçek protezin yapımı ve asıl yapışkanla yapıştırılması sonrası son bulacaktır. Bu tür hassasiyetlerin olduğu durumlarda mümkün olduğunca çok soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınmanız  gerekmektedir.

İmplant üstü hareketli geçici protez (damak): İmplantlar yapıldıktan ortalama 1 hafta sonra takılan ve hastanın kendi takıp çıkarabildiği protezlerdir. Bu tarz protezler diş eti altındaki implantlara istenmeyen kuvvetler ileterek implant etrafında kemik erimesine neden olabilmektedir. Aslında en ideali bu protezleri hiç kullanmamak ,kullanılacaksa da sadece estetik amaçlı kullanmak ve bu protezlerle hiçbir şey yememektir. Bu nedenle 3 aylık sıkıntılı bir süreç yaşayabilirsiniz. Bu sayede uzun yıllar kullanacağınız implantlarınızın başarı şansını ve ömrünü arttıracaksınız.

Özelikle bu geçici protezlerde hekim tarafından önerilen diyet programına uyulması son derece önemlidir. Gün içerisinde her yemek sonrasında çok detaylı olmasa da protezi çıkarıp suyun altından geçirmek ve ağzınızı en azından sadece suyla olsa bile çalkalamanız çok faydalıdır. Yatarken protezinizi çıkarıp ağız temizliğinizi yapın ve protezi takmadan uyuyun. Eğer ağzınızda birkaç diş kalmış ve  protezinizi çıkardığınızda bu dişler damağınızı ısırmanıza neden oluyorsa hekiminizle görüşüp onayını aldıktan sonra protezle uyuyabilirsiniz. Protez yapıştırıcı (örneğin corega krem) kullanıyorsanız mutlaka her gece yatmadan önce ağzınız içindeki bütün yumuşak dokuları ve protezleri yapışkandan (ılık suyla fırçalayarak) temizleyiniz.

Özellikle İmplant Üstü Hareketli Protezlerde Önerilen Diyet Programı (Hekiminiz size özel daha farklı bir program da önerebilir)

İlk 1,5 aylık dönemde sadece yumuşak gıdalarda beslenin: Bu kaplamalarla ilgili en önemli nokta implantlarla çene kemiğinin daha kaynaşmadığının unutulmaması gerektiğidir. Henüz bu kaynaşma gerçekleşmediği için ilk 1,5 aylık dönemde sadece yumuşak gıdalar bölümünde belirttiğimiz yiyecekleri yiyebilirsiniz.

Yumuşak gıdalar: bütün sıvılar, çorba, yoğurt, makarna, yumurta, pilav, hafif ıslatılmış ekmek içi, haşlanmış sebze, muhallebi, sütlaç,  vb. Orta sert gıdalar: suda pişmiş her türlü   et ve sebze yemekleri, domates, yumuşak elma, ızgara tavuk, fıstık, çikolata, vb. Sert gıdalar: ayva, sert yeşil elma, beyaz leblebi, buzdolabından yeni çıkmış çikolata, sert ekmek kabuğu, çok pişmiş sert lifli et, vb.

1,5 ila 3 ay arası yavaş orta sert gıdalara başlayabilirsiniz: İkinci 1,5 aydan itibaren orta sert gıdalara yavaş yavaş geçebilirsiniz. 3 aydan sonra rahatlıkla orta sert gıdaların tamamı yenebilir. Aslında 3. Aydan itibaren sert gıdalar da yenebilir ama bu sert gıdalar geçici protezi kırabileceği için yenmesi sakıncalıdır. Zamanından erken sert gıdaların yenmesinin implantların kaybıyla sonuçlanacağını unutmamalısınız.

İMPLANT ÜSTÜ GEÇİCİ HAREKETLİ PROTEZDE YAŞANABİLECEK SORUNLAR

Proteziniz acıtıyorsa: Protezlerin uyumsuz ve acıtan kenarları bazen ameliyat bölgesindeki dişetini iterek yaralamakta ve implantlara zarar verebilmektedir. Eğer bu şekilde acıtan bir durum varsa protezi takmayın ve randevu almaya gerek olmaksızın kliniğimize gelin.

Konuşma zorluğu: Protezinizle, konuşmayı yeniden öğrenmek zorundasınız. Bunun için ilk günden itibaren her gün bir aynanın karşısına geçerek yüksek sesle konuşmaya, gazete veya bir dergiyi yüksek sesle okumaya çalışınız. En geç 2-4 haftada çok daha iyi konuşabileceksiniz.

Tükürük akışındaki anormallik: Tükürük akışı az ya da çok olabilir. Bu durum 2-3 hafta içinde normale dönecektir.

Protezin dile takılması rahatsızlık vermesi: Keskin kenar ve köşeler yoksa dilin bu yeni proteze alışması birkaç haftalık süreç gerektirecektir. Dili yaralayan bir durum varsa hekiminize başvurun.

Protezin dişlere baskı yapması: Bazı durumlarda damak protezler ağızda bırakılan doğal dişlere çelik bir tel (kroşe) yardımıyla bağlanır. Bu sayede protez yerinde daha sabit bir şekilde kalır ve oynamaz. Bu dişlere bağlantıyı sağlayan teller eğer fazla sıkıysa ilgili dişinizde ağrıya neden olur. Bu tellerin bir miktar gevşetilmesi sorunu çözecektir.
Özel Saray Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.