• Ortodonti, cerrahi, implant, diş beyazlatma, kanal tedavisi ve diş ile ilgili bütün sorunlarınızı mutluluğa çeviriyoruz.
  • Saray Cumhuriyet Mah.

    No : 34/B Pursaklar / ANKARA

  • Sabah 9:00 - Akşam 20:00

    Çalışma Saatleri

Ortodontik TedaviOrtodontik tedavi hareketli veya sabit ortodontik tedavi olarak ikiye ayrılır. Hareketli tedavide ağız içine hastanın takıp çıkardığı aperey denen protezler yapılır. Genellikle basit çapraşıklıkların düzeltilmesinde kullanılırlar. Sabit ortodontik tedavide ise dişler üzerine sabit, hastanın çıkaramayacağı braket adı verilen metaller yapıştırılır. Bu metaller özel teller ile birbirlerine birleştirilir. Bu sayede dişler hareket ettirilerek çapraşıklıklar düzeltilir.Sağlıklı diş ve çene yapısı için her çocuğun 7-8 yaşlarında en az bir kez ortodontiste gitmesi gerektiğini belirtelim. Güzellik ve sağlık çocuklukta başlar.Çocuklukta ortodontiste gitmeyince diş yapısındaki bozuklukların fark edilemediğini ve kalıcı şekil bozukluklarına kadar varan, olumsuzluklar yaşanabilir. Tüm anne ve babalara, çocuklarını en az bir kez ortodontiste götürmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Süt dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesini beklemek her zaman doğru değildir. Pek çok çocukta ortodontik sorunlar erken yaşta ortaya çıkar.

Peki çocuklarımızı ortodontistle tanıştırmak için ideal yaşlar nedir?

Bu konuda en ideal dönem 7-8 yaşlarıdır. Bu yaşlarda tespit edilemeyen bazı çarpıklıklar, çene yapısı artık oturmaya başladığı için çenenin sağlıklı ve güzel gelişimini etkiler. Dişlerdeki çapraşıklıklar ve dengesizlikler bu yaşlarda daha kolay tedavi edilebilir. Süt dişleri değişimini tamamlayıncaya kadar büyümenin de yüzde 95’i tamamlanacaktır. Özellikle asimetrik çene yapısı gibi zor sorunları olan çocukların bu dönemde mutlaka ortodontiste gelmesi gereklidir. 8 yaşının geçirilmesiyle tedavinin zorluğu artmaktadır.

Diş dizilimine kanmayın, çenede sorun olabilir

Bazı anne babaların çocukların dişlerinin inci gibi sıralı dizilimine aldandığını ancak çenedeki önemli sorunlar fark edilmemektedir. İnci gibi dişlere kanmayın. Çocuklarınızın çene yapısını bu yaşlarda mutlaka bir ortodontiste gösterin. Kız çocuklarda üst çenenin önde olması ya da erkek çocuklarda alt çenenin önde olması gibi durumlar, kontrolsüz şekil bozukluklarına neden olur. Kuş yüzü görüntüsü gibi anormallikler yaşanabilir. Özellikle kız çocukları erkek çocuklara göre gelişimlerini bir yıl önce tamamlar. Bu yaşlar geçmeden bu sorunların tespit edilerek tedavi uygulanması gereklidir.

Çocuklarda ortodontik tedaviye erken başlanmalı

Bazı durumlarda ortodontik tedaviye erken başlanması son derece hayati olabilir. Çocuğunuzun çeneleri arasında fark varsa dişler düzgün de olsa tedavi gereklidir. Arka dişler çapraz kapanıyorsa, ön kalıcı dişler çapraz kapanıyorsa, aşırı derecede dar üst çene yapısı varsa, kalıcı dişlerin çıkmasını engelleyen süt dişleri düşmemişse, erken çekilmiş süt dişinden kaynaklanan çene daralması varsa, ortodontik tedavi şarttır.

Önleyici ortodontik tedavi gerektiren durumlar

Bazı durumlarda önleyici ortodontik tedavilere başvurmak gerekir. “Bunlar yanlış yutkunma veya ağızdan nefes alma, parmak, kalem, dil emme gibi kötü alışkanlıklar olabilir. Bu alışkanlıklardan bazıları bebeklikten de geliyor olabilir. Ortodontik bozukluklara neden olan bu tür durumlar için önleyici tedaviler uygulamak gerekir.
Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Büyüme çağında yapılması gerekli olan, büyümeyi yönlendiren düzeltmeler hariç her türlü diş hareketi, ister yaşınız 12 olsun, ister 62, tel takmayı kabul etmeniz halinde mümkündür

Erişkinlerde ortodonti ne zaman gereklidir?

Çocukluğunuzdan beri çarpık dişler, dişlerinizde çapraşıklıklar mevcutsa ve gün geçtikçe artıyorsa,
Diş eti probleminize bağlı olarak kemik erimesi olmuş ve düzenli olan dişleriniz birbirinden ayrılmışsa,
Çekim yapılmış ve protez yapılmamış bölgelerde boşluğa doğru devrilmiş yada uzamış olan dişleriniz varsa,
Üst veya alt çeneniz sizi rahatsız edecek düzeyde ilerde yada geride konumlanıyorsa, çene darlığı ve Bozuk çeneler varsa, cerrahi ve ortodonti işbirliği ile çenelerinizin ve dolayısı ile yüzünüzün daha ahenkli hale getirilmesi durumlarında yapılabilir.Özel Saray Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği.